2014-05-21, 22:55
DiscopussyHunter
mja, du lär nog inte hinna stanna mkt mer än ett par dagar på varje ställe.

Så, då var det bokat och klart, flyger från BKK till Siem Reap i början på Juli
Fick biljetten för totalt 500:- SEK vilket jag tycker låter som ett bra pris.
Hade siktat på SV som första destination i Kambodja men dom flög "bara" till PP och SR, och storstäder klarar jag inte av, blir förvirrad och får ångest bara av de få gånger jag besökt Stockholm så.
När jag ändå landar i SR så kan jag lika gärna bli där någon månad eller två beroende på hur jag trivs och vad som händer. Gissar att det går bussar SR - SV i annat fall.
Det här ska bli intressant för någon som "bara" varit i Thailand tidigare, får öva på att räkna om THB till USD under månaden i Thailand.

Blev lite smått väck inatt, Alc. & Benso ska man nog hålla isär, drog ut senare på natten och har minnesbilder, men det blir som o gå i sömnen, man kan hitta på alla möjliga tokigheter, minns att jag drog av mig jeansen i trapphuset tidigt i morse och att granndamen kom ut för att gå till jobbet.)