2014-05-25, 10:10
meinhoonkaun
Ursprungligen postat av Busstation
Hur är det att resa själv i Indien? Är det lätt att få kontakt med lokalbefolkningen? Är det mycket backpackers från andra delar av världen?

Stora drag då givetvis. Har själv besökt ställen som det har varit både busenkelt att få kontakt med alla möjliga människor och ställen det är desto svårare. Har varit sugen på Indien ett tag nu, men blir nog en solotrip i så fall.
Det finns få platser i världen som det är lika lätt att få kontakt med lokalbefolkningen som i Indien. Snarare att många lite känsligare turister brukar har problem med alla frågor och nyfiket stirrande. Det är fullt socialt acceptabelt att gå fram till en främmande människa som du tycker ser intressant ut och börja ställa personliga frågor. Någon form av engelska talas också av en stor del av den urbana befolkningen vilket ibland underlättar kontakter.