2014-06-19, 00:49
Defuniac
Hallå alla glada och Indonesienkunniga människor!

Är en 20årig grabb som skall ut på sin första långresa, 4 månader (Januari-April), och har bestämt mig för att jag iallafall vill köra två månader i Indonesien. Efter mycket förvirrande slösökande på google så tog jag förnuftet i akt och insåg att jag lika bra kan vända mig till det forum som har svaret på näst intill allt.

Om jag har förstått det rätt så är det tyvärr regnperiod i Indonesien under ca December-April, bör jag se mig omkring efter ett alternativt resmål? Eller kan man "lura" regnperioden i och med att Indonesien är ett så pass brett land, det vill säga att man färdas från den ena sidan till den andra och undviker regnet, för hela Indonesien drabbas väl inte samtidigt?

Har även sett att folk menar på att regnperioden inte är något att oroa sig för, de regnar lite någon timme någon dag, utöver det så är det ingen fara, stämmer detta?

Ponera att det blir Indonesien, då är jag ute efter en hängmatta på stranden med en bok, ett par strandrestauranger/strandbarer, fyra väggar och ett halmtak med myggnät, noll stress. Är allergiskt mot: Hotellkomplex, solstolar och parasoll, helt enkelt lyx baserad på pengar i allmänhet!

Hoppas detta gav en liten insikt kring mina funderingar, så överös mig nu med era tips/varningar, alternativ och minnen...!

Tack för mig!