2014-06-28, 18:07
Ursprungligen postat av trainhopper
Det känns som bästa stad i dessa länder att söka visum, och flyga från, till Indien är Bangkok?

Det indiska visumkontoret i Bangkok är vana med svenskar och fixar visum snabbt och okomplicerat på några dagar. Dessutom får du visum som gäller sex månader i Bangkok utan frågor.

Ursprungligen postat av trainhopper
Hur länge behöver man vara ute ur Indien för att kunna söka ett nytt visum?

Inga formella krav på att du skall vara utanför Indien men visum kontoren har till uppgift att motverka "visa-runs".

Ursprungligen postat av trainhopper
Kan det bli problem om jag spenderar 4 månader i Indien i vinter, åker hem 6 månader över sommaren, och sedan åker tillbaka i höst och spenderar 6+6 månader i landet med en visa-run till Nepal?

Har du varit i Indien i sex månader kommer du troligtvis bara att få ett visum för 30 eller 60 dagar i Kathmandu. Ibland har man tur och får visum för 90 eller 180 dagar i Kathmandu. Det är bättre och säkrare att flyga till Bangkok och skaffa nytt visum.

Billigaste flyget mellan Kolkata, Mumbai eller Delhi och Bangkok är med IndiGo. Enkel resa kostar cirka 8000-12000 rupier.