Ursprungligen postat av fghjkl
Tråden är lite för lång för att man ska orka plöja sig igenom hela så kör lite snabba frågor...
Har hammnat i ett ypperligt tillfälle att köra en längre omgång någonstans österut och kambodja verkar efter lite läsning exakt vad jag letar efter.
Om jag vill stanna lännge hur länge klarar man sig på ca 200k svenska?
Hur ser jobbmöjligheterna ut? extravisum? (talar flytande engelska)
Fungerar det att glida runt på lite olika ställen som extrapersonal?
Hur ser lönen ut för oss västerläningar? klarar man hyran på lönen så nöjer jag mig...
Bostad har jag förstått att det verkar simplast och billigast att "långhyra" går det att göra på plats eller måste man fixa sådant innan?
Edit:
Körkort hur fixar man det?
Väldigt länge. Du ska kunna klara dig runt två år utan några större svårigheter.
Vet inte om det är vad du menar men det finns massor med ungdomar som åker runt och arbetar på hostels och barer som får betalt i mat, sprit och husrum runtom i Kambodja. För att få något "riktigare" jobb lär du behöva ett arbetsvisum om du inte jobbar svart, vilket inte lär ge några pengar att prata om hur som helst.
Hur lönen ser ut beror givetvis på vad du jobbar med, var du jobbar, vilken erfarenhet du har och om du har alla papper rätt osv. Omöjligt att svara på. Generellt är lönerna väldigt låga ur västerländska mått.
Bör fungera att fixa på plats utan några större svårigheter.