Ursprungligen postat av Neksnor
Jag kommer, med samma grundinformation fram till det motsatta. Jag tycker Norwegian verkar spela att de bryr sig om kunderna, samtidigt som Ryanair är ärliga med att de skiter i kunderna. Det sistnämnda känns ärligare. Ska tillägga att jag aldrig rest med Norwegian
En annan sak är att Norwegians ommöblering av personal till bemanningsföretag osv verkar ha uppmärksammats mer, i Sverige, än Ryanairs. Och sådant stör mig.
Visst kör ryanair med öppna kort på ett annat sätt, och det kan man ju se som positivt. Användandet av bemanningsföretag är heller inte positivt.
Som sagt gör det för mig personligen dock ingen skillnad då jag hellre betalar det något högre priset och flyger med SAS, någonting jag inte har några som helst planer på att sluta med.