Ursprungligen postat av Hjortronsylt
God dag alla New York-experter!
Jag ska besöka staden under Augusti och skulle uppskatta lite tips på aktiviteter. Jag har varit där förr och hann då med de flesta "obligatoriska" turistmålen.
Vi var också ute på Coney Island, något som var väldigt uppskattat så om ni har tips på liknande dagsutflykter tas det gladeligen emot. Funderar lite på tt lägga en heldag i Brooklyn. Något särskilt där man bör se/testa. Några kvarter som är roligare än andra?
Andra saker jag vill testa:
- Fenomenet Cronuts måste jag testa om jag lyckas få tag på dem. Hört att det kan vara långa köer och liknande. Några tips?
- Tänkte äta på Red Rooster. Tänkte att det kan vara kul att testa.
- New Yorks bästa lobster rolls? Var finns dessa?
- Bästa Burgare är givet. Ätit på Shake Shack och vill testa fler. Dock inte gjort research på detta än.
- Funderar på Madison Square Garden Inside tour. Är det värt tror ni?
- Baseboll-match är också på agenedan. Sett att det är en del Yankeematcher under tiden jag är där så ska försöka lösa biljetter.
Som sagt, input och tips på roliga utflykter, aktiviteter uppskattas mycket. Gärna typiskt amerikanskt eller något med populärkulturella anknytningar (så att vissa i resesällskapet får något att relatera till). Ovanliga tips mottages också gärna!
Tack på förhand!
Ta gärna en drink eller 2 på Red Rooster, bra drinkar bra atmosfär i baren. Maten är en (rejäl) besvikelse (och matsalen oftast till 30-50% full av svenska turister

).
Ginny's en trappa ned kan också vara riktigt bra.
Williamsburg är trevligt att gå runt i, Bedford Ave och kanske besöka Smorgasburg på helgen.
En dagstur ut till Hamptons, eller rentav boka rum och stanna flera.. Fire Island är riktigt bra, värt ett besök, ca 2h från Penn Station.
Six Flags i NJ är relativt nära, riktiga bergochdalbanor...