Ursprungligen postat av teflonpannan69
Hade en gammal kollega som ofta fått flyga Business tack vare hans "kontakter" inom SAS. I samma vändor har han fått sitt Eurobonuskort uppgraderat från Silver till Guld. Något som skulle varit omöjligt med tanke på värdet av hans normala resor. Därför antar jag att det är de gratis uppgraderingarna som ändrat statusen på hans biljett från Ekonomi till Business och på så vis genererat fler poäng.
Min teori är att han känner någon som sköter SAS Eurobonusprogram och på så vis får de högre poängen. Notera att han alltid fått uppgraderingen i näst sista minut, dvs inte vid gaten eller på flygplatsen, utan någon dag innan/flera timmar innan.
Inte så att han möjligtvis bara använde sig av Optiontown? Med dubbla EBP så går det fort att bli guld. Jag sätter mitt guld nu på tisdag.