2014-09-07, 11:27
LilithSkovde
Ursprungligen postat av luckylucaz
Men var kommer denna information ifrån?? Du har sagt detta gång på gång genom tråden trots att i princip alla här har sagt att det inte stämmer (i alla fall de av oss som varit där). Vilka är dina källor som du verkar lita på så mycket mer än oss?


Jag litar inte på någon utan kör endast med "kan det gå åt pipan, går det åt pipan"-inställningen. Haha nej då. Men jag har läst en del om det via diverse länkar på Google och även hört från en del bekanta som varit där nere och hamnat i trubbel. Sen så talar ju statistiken sitt tydliga språk - det är en våldsam stad. Men som någon sa, han kanske inte behöver bry sig om det då han troligtvis inte blir indragen i stamfejder och liknande. Ja, såvida han inte gifter in sig där då, men det tror jag inte.

Jag är bara mån om att mina vänner har det bra och vill inte att dom ska bosätta sig på platser där man löper stora risker att bli våldtagen och/eller mördad så fort man går hem från jobbet.