2006-09-13, 15:32
Porridge
Ursprungligen postat av paggan
Here we go...
Ett billigt Tokyo hotell kan du få för kanske 540:- per natt. Är man två och splittar så är det 270:- per pax vilket jag anser är riktigt bra. Då pratar vi ett hotell med riktigt bra standard.
Jag kan säga att jag hellre äter "på gatan" än på en interkontinental restaurang som inte är genuina för landet. Jag har ätit på en restaurang i Tokyo där notan gick på 1500:- bara för mig. Jag kan säga att besöket på lokala kvartersrestaurangen där jag åt mig mätt på 70:- var mycket bättre.
Att japaner semestrar i Thailand är väl inget konstigt. Japaner är ett resande folk och de ser du överallt i världen. Ditt argument faller alltså.

När det kommer till Karibien har jag undvikit chartern även där. Jag har varit på Barbados, Bahamas, St Lucia och T&T. Där kan du hitta boende för ca
400:- per natt i dubbelrum. Färsk fick som grillas vid stränderna kostar praktiskt taget ingenting. Då får man också chans att umgås med den "riktiga" lokalbefolkningen och slippa grisfester, bar-rundor och full-moonpartyn med tillhörande buckets.
Jag skulle råda dig till att inte vara så bekväm. Vidga dina vyer och tänk bortom charterhorisonten.


Du är ju inte på riktigt

Ett bra dubbelrum utanför de större turistorterna i Thailand (med AC, minibar, 24h roomservice, daglig städning, you name it) fås för runt 100-lappen. Det vill säga under femtio spänn per skalle om man delar. En rejäl middag på lokalt thaihak får man för en tjuga. Thailand är mer än Phuket mannen! Och kom inte och säg att jag inte varit ute och rest i mitt liv för det HAR jag. Men Thailand återkommer man till av många anledningar.

Tokyo har jag inte förärat med något besök än, men du kan väl för i BÖVELEN inte rekommendera Tokyo om man söker efter en sol & bad resa till Thailand?

Är det någon som behöver vidga sina vyer är det du.. Jag rekommenderar ett par veckor i Kashmir. DET var en upplevelse kan jag lova!