Ursprungligen postat av Mula
Greyhoundbussar kan vara väldigt intressanta. Det är ju så att det är de som åker dom är folk som av olika anledningar inte har möjlighet att köra bil dit dom ska. Vilket kan öppna för en rätt intressant mix av folk. Ordningen ombord lär vara god, busschaufförerna ser till det.
Jag har också läst att man ska se till att planera så man kommer fram dagtid om möjligt, då bussstationerna oftast ligger i lite halvskumma stadsdelar.
Ser fram emot en reserapport

Prisexempel...c:a 4000kr att åka runt i 30dar med buss. Det tar ju en stund mellan varje resmål att åka och dessutom ska du ju hinna se ställena. Nu kanske jag missade hur länge du skulle vara borta, men 30dar på västsidan...en billig flygbiljett från Texas till östkusten med t.ex. southwest och du kan påbörja en ny repa med kortet på östsidan. Landet är förbaskat stort. Helt ok pris måste jag säga även om jag aldrig själv åkt greyhound. Ser framemot reseskildringen sen.