2014-10-07, 00:21
cressi
Ursprungligen postat av Tajger66
Det är därför vi är här och får goda råd av såna som dig tex

Jag hade inte något emot att flyga med Air china om det inte vore för väntetiderna i Peking, jag är inte det minsta intresserad av att se staden och andas in smogen där och som du skriver kanske inte det är så kul på deras flyg heller.

Sen kan man som du säger hitta bra och billiga alternativ som jag nu gjort som jag skrev i inlägget ovan.

Nästa gång du reser till Filippinerna kan du väl komponera din resa själv och slippa 9-10 tim. i Peking, jag bokar Arlanda-Hongkong och sen ett passande flyg vidare till Manila med endera Phil.airlines eller cebupacific, den här gången har jag ett stopp i Hongkong på knappt 4 tim.
till Manila kommer jag vid 12 på natten och mitt flyg vidare till ön där jag brukar vara går vid 05,00, min biljett kostar då c:a 8000kr