Ursprungligen postat av theo1994
du är inte sugen på o skaffa dig en betjänt\butler\springpojke Hedda?? hänger min hängmatta på din balkong o tar betalt i mat så jag överlever! seriöst förslag !
såg också att du driver butik, har stor kund och kassavana då jag jobbat i reception, butik och resturang mm. behöver ej betalt i cash då jag bara vill hänga nånstans där det inte är 2 meter snö o mörkt dygnet runt

Härligt med äventyr!! Jag var i Shianoukville eller kampong song?? 1997. Resan från PP med "vip" buss kostade 15 US$ och vägen var så dålig så varje gång bussen bromsade för potthålen i vägen hördes ett sus bland resenärerna men det var inte inbromsningen i sig de var rädda för utan att det var ett bakhåll från den precis avlidne Pol pots RK. Vi hade damer från Martini bar med oss. Då var det standardpriser på 5 eller 10 Us$, inget däremellan, beroende på hur vacker hon var. Iallafall så var bikini inget tjejer i Kambodja ägde utan de gick bra att hyra i de ytterst få resturangerna som fanns där då. Heldagspriset var 1us$ dagen

Sanden på stranden var så finslipad och ren? så det gnisslade under fötterna när man skulle ner till havet.Har aldrig upplevt det ljudet igen. Vi var där 7-10 dagar och såg inte mer än 10 västerlänningar under den tiden.
Det var strejk bland lärare som ville ha löneökning. De tjänade 15 Us$ i månaden så där kan man få lite hum om priserna vid den tiden,
I PP var det mer västerlänningar och det vaniga var att man hyrde en motochaffis över dagen och standardpriset var 1 dollar men de flesta gav mer då det var så jäkla lojala och kunde vänta i timmar på att man ölat klart(eller annat...) på Martini bar eller nyöppnade hippa sharkeys.
Jag är fast sedan länge i tråkiga Thailand o äldre blir man men man får göra det bästa av situationen o sen slipper man ju snön :-)
Ha det gott