Ursprungligen postat av Taxikritik
Fast poängen hos den du kommenterar är inte helt fel, menar jag. Din smilis blir på sätt och vis malplacerad om man betänker att det just skulle behövas mer "svenskar" i taxibranschen, dvs. mer svenskspråkiga/svensktalande/svenskaförstående (osv.) förare som kan kommunicera med kunderna och förstå t.ex var de ska åka,
Att etniskt svenska chaufförer (om man använder det begreppet här) i stor utsträckning inte vill arbeta som taxichaufförer stämmer säkert.
Många av dagens taxichaufförer behöver bättre kunskaper i det svenska språket, samt förbättra sin attityd, dvs ta till sig den svenska mjuka serviceandan. Blir dock trött på att höra om alla SD-jönsar som ringer till taxiväxeln och ber om en svensk chaufför. Det finns många invandrare som hittar bra och talar bra svenska. Inse att taxi alltid har varit ett invandraryrke i likhet med diskare, städare m.m
Dvs jobb med lägst status innehas främst av invandrare, pga att de har svårare att hitta sitt drömyrke, mest pga språksvårigheterna.
Ursprungligen postat av Taxikritik
Om dessa dina två inlägg:
Du har en rätt relevant åsikt i viss mening. Man kan se det så som du beskriver det. Det kanske inte hade funnits taxi att få tag på nattetid över huvud taget om det inte vore för att invandrare taxijobbat då.
Skillnaden mellan idag och innan avregleringen är att idag får du alltid tag på en taxi, även kl 3 på natten en lördagskväll. Visst du får åka med en somalier som kanske luktar, har dålig attityd och talar dålig svenska, men hem kommer du.
Innan 1990 så stod du där och väntade på den där trevliga underhållande svenska gentlemanna- chauffören som tyvärr aldrig dök upp för att han var upptagen. Innan avregleringen körde taxiförarna in mer pengar, deras yrkesstatus var högre. Folk såg inte ner på taxiyrket som de gör nu för tiden. Nu är det mesta privatiserat och avreglerat. Inte bara taxi, utan även vården, skolan, järnvägarna ska vara vinstdrivande, men för upphandlingen gäller lägsta möjliga pris. För taxis del så betyder det att färdtjänsten ger så dåligt betalt att det knappt blir lönsamt att hålla på med.
Ursprungligen postat av Taxikritik
De äldre gentlemanna-taxiförarna avtar hela tiden. Finns knappt någon kvar ens på dagtid. Man blir nästan gråtmild när man tänker på det. De flesta av taxiresorna med äldre rävar har som regel varit högkvalitativa: de har hittat (med ytterst få undantag); de är trevliga/tillmötesgående, har bra bemötande, är som regel hundraprocentigt professionella; de kan bjuda på sköna historier emellanåt; de har förstås mycket erfarenhet av livet allmänt.
I och med att lönsamheten inom taxi minskar, samt arbetsmiljön blir allt sämre så flyr gentlemännen, även jag har kört taxi och många tyckte det var fantastiskt att det var en svensk chaufför som körde (redan på 90-talet) Tyvärr blev jag rätt härdad av fyllon, hot och springnotor och efter ett tag orkade jag inte vara lika trevlig längre.
Ursprungligen postat av Taxikritik
Jag är helt klart beredd att betala mer – för att åka med en taxichaufför som bara uppfyller baskraven (som egentligen är jävligt lätta att uppfylla). Och det oavsett om det är Taxi Sthlm, Sverigetaxi, Taxi Kurir, Taxi 020, Top Cab eller något annat bolag.
Jag tror att 9/10 taxikunder struntar i vem som kör bara chauffören hittar adressen. Är chaufförerna trevliga/tillmötesgående så det ett plus, men inget krav. TopCabs kunder lär tydligen vara stammisar som vill ha svenska chaufförer som de kan bli personliga med. Många kändisar lär åka TopCab. Dock får TopCabs kunder vänta länge vid högtrafik. Då kan man fråga sig om servicen är viktigare än att komma hem i tid.
Jag har sett lite youtube klipp om taxiförare i New York. Många bär turban och talar dålig engelska, de blir sura om kunderna vill småprata med dem under färden.
Jämför detta med London, där taxiförarutbildningen liknar en doktorsavhandling, servicen blir naturligtvis mycket bättre, men få vill satsa på yrket för det tar för långt tid att utbilda sig.