Ursprungligen postat av Der.Schizoid
Tack för tipset! Hur brukar du göra på JFK för att ta dig in till Manhattan? Har själv tidigare åkt Airtrain och tunnelbanan men var inget de rekommenderade när man har packning med sig och sen har jag åkt taxi men du kanske känner till nåt bättre och billigare?
Det är inga problem att ta sig från flyg till flyg på Heathrow? Har bara varit på Stanstead.
Airtrain och tunnelbanan är väl överlägset billigast men tar rejält med tid. Jag har gjort det ett par gånger från NYC till JFK när jag haft gott om tid. Men från NYC så tar jag taxi, det är fast pris. Det finns ett till alternativ som jag inte testat och det är Long Island Railroad som ska vara snabbare.
Men helt ärligt, efter en långresa på flyg så är det mest bekväma alternativet en taxi till hotellet. Det finns en bra tråd som diskuterar ämnet:
http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g60763-i5-k6335048-Yellow_Taxi_Fare...
Nä byta flyg är inget problem om det är BA-BA. Då är det Terminal 5 på Heathrow och det går snabbt och smidigt. Modern terminal.