2015-01-20, 21:59
fknawesome9
Ursprungligen postat av takeitchill
Beror på Kinas historia, först under vanstyret under Qing och p.g.a. opiumkrigen mot britterna vilket inledde ett sekel av ekonomisk nedgång. Sedan under nutid beror det på Maozedongs expriement med kommunism vilket ledde till att landet stängdes och öppnade upp sig betydligt senare jämfört med Japan och Korea.

En stor del att Japan fick en stor skjuts beror ju på USA, detsamma gäller för Sydkorea.


Som ovan, det är ju bara jämföra Hongkong och Taiwan jämfört med Kina, det är samma folkslag men Hongkong och Taiwan har kommit betydligt längre i ekonomiska aspekter.


Nej, så är det inte suck. Japan var ju totalt kört i botten efter andra världskriget. Inte för atombomberna som i sig var förödande men för att amerikanarna bombade sönder hela Tokyo bokstavligt talat!

Sydkorea var ett av världens fattigaste länder för 60 år sedan och är idag ett av världens rikaste länder. Hade inte japanerna och koreanerna varit så förbannat arbetsamma och ihärdiga så hade de aldrig tagit sig dit de är idag. Det har varit blod svett och tårar och många har strukit med men de har lyckats.

Hur mycket pengar och miljoner har inte USA pumpat och pumpar in i Afrika, länderna i Mellanöstern som Irak och Afghanistan?? De hade fått mer pengar och resurser och nödhjälp än vad Japan och Korea fått tillsammans under deras existens, men ändå är Irak och Afghanistan lika uselt som de alltid varit utan vidare förändring eller förbättring. Det är kulturskillnad men ett faktum att de är inte arbetsamma och har drivet att förändra något själva. De tycker bättre om att kriga, hämnas och leva primitivt som ligister. Ge lite cred till koreanerna och japanerna för att de lyckats. För hade de själva inte kämpat och bidragit så hade de varit i botten liksom hela Afrika, länder i Sydamerika och länder i Mellanöstern.