Ursprungligen postat av anbo1987
Sydkorea var en gång i tiden ockuperat av Japan (1910-1945) och under den perioden införde japanerna en typ av konglomerat, kallad för chaebol, efter sin egen motsvarighet zaibatsu. Nästan varenda människa känner till namnet på några av dessa drakar (Samsung, LG, Mitsubushi, Hyundai m.fl.) men färre känner till vilken enormt stor andel av ländernas respektive ekonomi de än idag kontrollerar. I Japan handlar det om 20-30% av BNP fördelade på hundratals gigantiska dotterbolag varav många tillhör världens 1000 största företag.
Naturligtvis är det här av avgörande betydelse. Konglomeraten kunde satsa enorma pengar på R&D eftersom man var så förbannat stora och hade egna banker som finansierade det hela. Nu vet jag inte riktigt hur det är i Sydkorea men jänkarna förbjud åtminstone zaibatsu-systemet efter WW II. Dock lever systemet till stor del vidare genom individuella företag som är associerade till en större grupp (keiretsu).
Nja, snarare var det så att när Japan lämnade Korea lämnades också typ 90% av landets företag utan ägare vilket gav de få koreanska affärsmän som fanns stora möjligheter att förvärva befintliga verksamheter. Sedan uppmuntrade General Park företagen att expandera hej vilt och erbjöd själv, med de förstatligade bankernas pengar, att finansiera spektaklet. Så växte de moderna konglomeraten som Samsung, LG, Hanjin och Hyundai fram