2015-02-10, 04:17
takeitchill
Ursprungligen postat av wds
Finns kanske andra vägar som att överföra lite åt gången under tiden du jobbar i Kina så det inte blir en stor klumpsumma som sticker ut hos banker och skatteverk.

Lycka till med ditt nya jobb, ska nog bli en intressant tid och då du varit runt här en del redan så vet du vad du har att vänta, både på gott och ont. Hade varit kul med lite uppdateringar eller fortsatt aktivitet i tråden och forumet nu när du ska bo i Kina ett tag.

Spontant, har du bostaden betald kan det vara rätt skönt att bo i HK men tänk på resetiden om du ska till mainland typ varje dag och det är definitivt inget fel att bo på mainland men som sagt, HK är HK


Det ska inte vara några problem att föra över pengar. Antar att någon på hans företag kan hjälpa honom till hur man går tillväga med det. Men håller med om att man bör föra över lite åt gången.

Med en lön på 25k hkd skulle jag nog bara välja att bo i HK om bostaden är betald. Har man inte det så kan det vara betydligt skönare att bo i Shenzhen för man får ju betydligt mer bang for the buck.

Däremot så står det att han får 22,500 rmb per månad om hans lön räknas i RMB, det är alltså 30,000 kr vid dagens växelkurs.

26,000 Hkd vid dagens växelkurs är 28,000 kr.

Så beroende på var han bor så får han annan valuta. Han får då alltså 2000 kr mer i lönepåslag om man bor på fastlandet, så om det stämmer ovanstående siffror skulle jag nog välja fastlandskina.