Ursprungligen postat av kula521
menar hur kommer jag i kontakt med dem? funkar
https://www.dateinasia.com/? eller måste man ner på plats å flirta?....
tack annars för infon.
Oj oj oj. Det finns många sätt. Nu har jag inte provat datesidor. Är väl väldigt skeptiska till dem, efter som man hört mycket bluff o båg. Men vet dem som har skrivit till tjejor i filipinerna, för sedan träffa dem nere på plats.
Bero på hur öppen du är och vågar. Jag bruka fråga hotellet, taxichaufförer om de känner någon som vill vara en guide o tjäna xtra pengar. Man bruka känna av lite grann om det går. Jag är lite paranoid eheheh
Men många gånger så får man ett namn/telefonnummer, då slår man en signal. Pratar med tjejen. Kan det vara något ?? Känns det bra, så frågar man hon vill vara en guide och du vill ha hjälp med boende / mat och förhandlingar m.m Många gånger blir det kanon, om man behandlar henne med respekt och inte för dryg. Ibland får man nit lott. Då avslutar man det på ett fint sätt. Och är hon inte intresserad, så frågar man hon vet någon som vill tjäna xtra pengar.
Sedan om man inte vill fråga chaffis, eller hotellet igen. Så finns det mallarna. Fråga lite "vilsen" ut om vägen till något ställe eller annat. Så man börja en diskussion, sedan fråga om de sugna på en bit mat. Som tack för hjälpen... osv om sedan låter hon intressant, så frågar man hon vill eller om hon vet någon som vill följa med till El nido, bohol eller något sådant. Många gånger blir det nit, men många gånger är de intresserad.
Så "up to u" som de bruka säga.

datesida är kanske fördra för dig, men finns en del skumma typer där. Men många har panik hitta en livspartner, de är lätta, väldigt lätta ju äldre de är, helst över de 25 och är ogifta.