Ursprungligen postat av Raymond-Chow
120 baht som riktlinje för vad en mc-taxi ska kosta tycker jag låter mycket, jag brukar betala ungefär hälften. Har man en brud med sig så landar dock notan på ca 120 för chauffören ska ju ha betalt för två passagerare. Ska man åka långa sträckor så kostar det såklart lite mer. När jag frågar "how much" (vilket man alltid ska göra i Thailand oavsett vad man köper) så nämner de ibland orimliga priser. Det är bara att le och gå vidare till nästa chaffis. På WS mitt i natten eller utanför Marriott (dyrt hotell för att vara Pattaya) så vill de ha ofta mer.
Promenera är trevligt så länge man undviker den stekande solen mitt på dagen. Använd solskydd och kila in på 7/11 ibland för att köpa vatten och njuta av luftkonditioneringen. Efter mörkrets inbrott kan jag för er säkerhet rekommendera att undvika soi 6/1 och Beach Rd, om ni inte gillar att bli rånade av stridslystna ladyboys. Tänk också på att Pattaya utöver rekorderliga Flashbackanvändare även kryllar av allehanda drägg så gå inte på upptäcksfärd i mörka gränder när ni är dyngraka.
Tror förresten att arméns maktövertagande även fört goda saker med sig. MCtaxitjommarna verkar inte vara lika benägna att lura en och antalet skummisar på Beach Road verkar ha minskat.
Ja, var nästan alltid två som åkte. Åkte samma sträcka många gånger. Ville ha 120 dom gånger jag åkte själv med. Från ca 1km in på south pattaya road upp till big c ungefär. Åkte den sträckan många gånger. En gång försökte chauffören ta 180 men han gav med sig rätt fort.
Tycker inte man behöver undvika beach road. I början på kvällen brukade jag köpa ett par Leo på 7/11 och sätta mig på något av dom ställena med monumenten man kan sitta på. Var ingen som störde mig. Inte på ett negativt sätt alltså. Respektera kanske är fel ord men dom låter en sitta och ta det lugnt när det uppenbarligen är vad man vill/gör.
Annars finns det ju en massa bra ställen inåt land också, typ Soi Buakhao och innåt. Några dagar körde jag bara på sådana ställen. Tycker det är mycket skönare än typ soi6/walking. Dessutom mycket billigare. Både för egen del och att bjuda.