Ursprungligen postat av Crazydre95
Är du säker på att du ska stanna längre än 15 dagar? Annars behövs som sagt inget Visum om du har svenskt pass, bara pass som är giltigt minst 6 månader efter inresa.
Det de sade till mig på telefon på kontoret i Hanoi är att man ska ta med sig sitt svenska körkort och ett treårigt internationellt och gå till ett poliskontor i Hanoi eller Saigon (i stadskärnorna ska de tydligen ha engelsktalande personal närvarande). Du säger till dem att du vill hyra en moppe (beskriv fordonets storlek, syfte med resan etc.) och behöver tillstånd att få köra. Detta då internationella körkort i sig accepteras först fr.o.m. augusti.
Som sagt, om inte vietnamesiska erbjuds som språk att få int. körkotet utfärdat på, då går engelska bra sade de (inget krångel, se bara vad du har för val).
Och ja, ett internationellt körkort är just en översättning som kan vara på ett antal olika språk (skaffade ex. ett på ryska då jag skulle bila från flygplatsen i Uzbekistan till södra Kazakhstan). Så det internationella körkortet behöver aldrig översättas separat, bara skaffas.
P.S. du måste skaffa dig en returbiljett innan avresa då du annars inte kommer förbi passkontrollen
Tack igen verkligen information ja behövde. Jag har tänkt att stanna längre än 15 dagar, eller iaf ha möjligheten att göra det, därför skaffar jag mig ett 3 månaders visum, med det behöver jag ju ingen returbiljett? Om man har ett visum ska man inte behöva returbiljett. Men i såna fall går jag till polisen i Hanoi och ber om ett körkortstillstånd med mitt internationella körkort (3 årigt) och mitt vanliga körkort. Och förklarar för dem att jag tänkt köpa moppe och åka en lång resa på den. Ända ner till Saigon. Får hoppas dem godtar int körkortet som översättning på mitt svenska.
Men jag kom på en ide, jag tänker ringa motormännen och höra med dem om dem kan skaffa en kopia på mitt internationella körkort i vietnamesiska. Har ju redan internationellt men man borde ju kunna beställa till lägg på det.
Vet du var gränsen går på motorcykel och moppe där nere? För jag antar att det är annorlunda regler om man ska köra motorcykel, men är inte jätte bra på de där. Kan mer om bilar, men moppar och motorcyklar är ja inte så spec kunnig. Har kört moppe förut när man va yngre men att köra bil är ju ännu mer komplicerat än moppe. Och jag är en bra bilförare. Så det ska nog inte va några problem. Åkt runt väldigt mycket på moppe taxi med i Vietnam. Tack igen för infon, känner mig lite lättat, har så mycket i huvudet just nu.