2015-02-28, 00:31
svampen211
Ursprungligen postat av Crazydre95
Stämmer, kollade upp det med Star Alliance (de har en uppslagstjänst för krav på ID-kort, pass och Visum).

Som översättning ska det godtas, ja. Sedan är det dock upp till dem att utfärda nödvändigt körtillstånd i Vietnam, vilket killen jag pratade med sade inte skulle vara några större bekymmer.

Vore ett stort plus i kanten om det går (särskilt vid ev. poliskontroll på landsbygden), men återigen Ingen nödvändighet (i fall det inte skulle gå, få alltså Ingen panik).

Motormännen lär dock hävda att det inte godtas i Vietnam ändå, säg då att du blivit uppmanad av lokal Polis att ändå uppvisa ett 3-årigt.

Det de lär gå efter är din körkortstyp, mer vågar jag faktiskt inte säga. Kolla noga definitionen av din körkortstyp.


Okej bra fan va skönt att du skrev, hade varit skit vilsen annars.

Blir en hel del att fixa nästa vecka, har inte äns bokat biljetten än men skrivit att jag kommer anlända den 19 på visum ansökan som kommer ta ungefär en vecka. Men bokar nästa vecka och då blir de den 19 eller den 26 mot Hanoi.

Har inte planerat någon färdrutt än, men jag tänker mig något i stil med från Hanoi till Ha long bay på moppen, för att sedan ta tåg en liten bit bara till tp Vinh. Därifrån fortsätter jag resten av vägen till Saigon. Känns som de blir på nåt sätt smidigare om jag vill till Ha long bay att ta tåg därifrån en liten bit neråt. Kommer fram lite snabbare, och åker till Ha long bay som uppvärmning. Eller så skiter jag i Ha long bay och kör söderut direkt från Hanoi. Har ju tid att tänka över detta så kommer antagligen ändra mig 100 gånger innan jag sitter på moppen påväg åt nått håll.