Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Vad bra, då är det väl bara för Norwegian-piloterna att gå över till Thai då
Gnäll om lön har jag aldrig förstått och kommer aldrig att förstå:
1. Antingen så är man nöjd med den lön man får
2. Eller så flyttar man till ett annat företag, om man tror sig kunna få en högre lön där
Att tvinga en arbetsgivare att betala högre lön än denne vill för en tjänst som de köper (dvs piloternas arbetstid) är ju fullständigt ologiskt. Som att du skulle gå in i en matvarubutik och
tvingas betala 20 kronor för en liter mjölk, när du vet att du kan köpa samma mjölk för 15 kronor i affären bredvid?
3. Man (de anställda) förklarar gemensamt för arbetsgivaren att villkoren suger, bättra dig, annars förlorar du all kompetens du har anställd. Kallas även
strejk.
Ursprungligen postat av Enydrion
De vill ju kunna anpassa verksamheten till efterfrågan.
Med piloterna anställda i moderbolaget så blir det ju så att de får anpassa verksamheten efter antalet piloter.
tex så är det större efterfrågan på flygresor på sommaren än på vintern.
De inflexibla flygbolagen (som tex sas) kommer ju då att slås ut förr eller senare.
De strejkande piloterna stuntar i hur det går för Norwegian på sikt, bara de själva har ett säkert jobb några år framöver.
Det där med verklighet är inte lätt. Anställningstrygghet och liknande dumheter Â…
Norwegian vill tydligen försämra piloternas villkor. De får då finna sig i att piloterna, och förhoppningsvis deras kompisar, gör tillvaron till ett helvete för Norwegian. Må deras flygplan för evigt krascha (utan personskador).
I verkligheten varierar efterfrågan, mer eller mindre förutsägbart,under året. Det är inget skäl att dumpa personalens villkor. De som ändå behövs för att fylla heltiderna kan man givetvis ge vettiga heltidstjänster.
För övrigt tvingas ingen köpa din jävla mjölk, vänta tre veckor och sälj den som filmjölk istället.