Snöa inte in på just vattnet nu christery
Det jag menar är att även om man beställer med + paketet på Norwegain så ingår
Inte allt ändå. Som med te.x Thai så kan man bara knäppa med fingrarna så kommer de med det du önskar även utanför måltiden utan kostnad, något som aldrig skulle inträffa på Norwegain.
Jag har inga som helst problem med Norwegain. Men det jag menar är att om man ska beställa med + paketet så går det i ett ut med te.x Thai skulle jag vilja påstå.
Tajger66: Är helt och hållet med på din linje.
Men reser man med familj (låt oss säga 4 st) så letar man billigaste alternativet man kan komma över.
Hittar man en resa med te.x Norwegain och kan avstå mat och därmed spara 1000-1500 kr per biljett så sparar man mycket emellan 4000-6000 kr. Det blir mycket för en barnfamilj.
Men som ensamseglare kollar jag oftast inte om det är det billigaste alternativet utan det bekvämligaste. Ibland behöver jag bagage och väljer således Thai istället för Norwegain. Ibland behöver jag inte bagage och väljer Norwegain då de ger mig 1500 kr att göra andra roliga saker för nere i Thailand.
Sökte bara lite på skoj just nu.
Att resa med Norwegain 9 juni - 6 juli Stockholm (Arlanda) till Bangkok kostar 5335 kr t/r. Då ingår bagage, mat och
EN måltidsdryck. Ingen filt eller kudde eller några som helst bekvämligheter.
Reser man istället med Thai exakt samma datum så betalar man 5873 kr t/r. Där ingår
allt. Obegränsat med service och dryck m.m.
Som sagt en prisskillnad på runt 500 kr.
Dessutom så är det kortare restid med Thai Airways.
Som sagt, Norwegain är ett lågprisbolag om man skippar mat, bagage och alla bekvämligheter, annars går det bolaget fet bort enligt mig!
Snacka om att jag har det tråkigt på jobbet...
Kanske t.om skall sadla om till resebyrå branschen med min goda research
