Ursprungligen postat av lucasmoura
Hej,
Jag bor i BGC/Taguig i Manila och gjorde nyss något som jag undrar ifall jag kan hamna i trubbel för.
Jag har en dry clearner precis över gatan som jag lämnade in en säck med kläder till. De frågade ifall jag ville ha "regular clean" eller "dry clean", och då sa jag "dry clean" eftersom många av mina kläder är stickade tröjor som endast klarar handtvätt.
Hur som helst, till min förskräckelse så hade de skitit i vad jag sagt och ändå kört mina kläder i torktumlaren. Bland dessa kläder var bland annat en stickad Burberry-tröja som jag nyss inhandlat för över 5000:-. Totalt värde på kläderna som blivit förstörda är säkert 15-20k.
Hur som helst, jag säger till dem att de får ge mig numret till ägaren så att jag kan ringa honom/henne och lösa situationen. De vill inte ge mig numret utan säger istället "let us try to wash it again and see if we can fix it". Jag säger "Ok då", och kommer tillbaka två dagar senare.
Testar Burberry-tröjan och den är fortfarande paj. Kan inte ha den på mig längre för att tyget har blivit helt uttöjt. Säger då till dem att de måste ge mig numret till ägaren men tjejen bakom disken flinar och säger "We don't have a number, and besides, there's nothing wrong with your clothes".
Då tar jag och ger henne en ordentlig bitchslap. Hon börjar tjuta/gråta som bara den och ner kommer en filippinsk man springandes. Jag ställer mig i "fight"-ställning och då springer han upp för trappan igen och hämtar ett järnrör. Han kommer ner med järnröret och börjar svinga mot mig.
Jag hade enkelt kunnat sänka killen med järnröret också men tänkte att det är nog bäst att inte gräva sig i ett alltför djupt hål...man är ju trots allt i 3:e världen.
Hur som helst, snackade med folket där jag bor och de skulle fixa fram telefonnumret till mig.
Nu nojar jag lite dock att någon liten filippinare (släkting eller dylikt) får för sig att hämnas och skjuter mig nästa gång jag lämnar byggnaden (de vet var jag bor).
Vad tror ni?
Till er som undrar hur det gick med tvätt-tjejen så löste det sig väldigt smidigt. Jag drog till mitt "hearing" och löste det där. Först kom vi överens om 5000 pesos, men sedan så blev hennes morsa jävligt besviken och ville tala "i enrum" med domaren (hon trodde väl att det här var hennes chans i livet att få in lite stålar).
Blev inkallad igen efter en stund och hon ("offret" som jag "misshandlade") hade nu ändrat sig och ville ha 20,000 pesos. Jag skrattade och sa "Jag vet att det är din morsa som pressar dig till det här", då började hon gråta och sa "MIN MORSA VILL BARA DET BÄSTA FÖR MIG", då tittade jag och domaren på varandra och började flabba åt henne. Han var skön och vi satt kvar efteråt och snackade bilar.
Vi kom överens om 7000 pesos tillslut och det var allt.