2015-03-23, 21:41
mleeijon
Ursprungligen postat av plontas
Halloj, jag sitter och funderar på en resa österut till hösten, bland annat Ho Chi Minh (eller Hanoi), Vietnam.
Pågrund av jobb så har jag bara tid i slutet av oktober/början av november, och vad jag förstår så är det slutet av regnperioden, men hur mycket regnar det egentligen i början av november, är det en rejäl men snabb skur varje dag eller är det något ihållande?

Hur är engelskakunskaperna, bland annat hos transporter, restauranger och matstånd?

Är det några speciella kvarter man ska titta närmare på angående hotell?
Eftersom jag med största sannolikhet reser själv så väger bekvämlighet tyngre än priset.


Vi var i Ho chi Minh ungefär samma tid, i 5 dagar, vi hade inget regn alls, vi kan ju haft tur, men det är väl olika från år till år.

Jag uppfattade att engelskan vär väldigt dålig speciellt bland taxis och bussar, matstånden är det ok, det är ju bara att peka i menyn så fattar dom ju. Har försökt med special beställningar, men lyckades aldrig, hade en med mig som var gluten.

Om du ska till ho chi minh så ta ett hotell i district 1. Det är väl där alla hänger.