Ursprungligen postat av JoeBiden
Är ute och reser jorden runt just nu och om det är en sak som slår mig så är det fan att kineser aldrig reser ensamma eller två och två. Man är alltid minst fyra, även om jag upptäckt med mina observationer att siffran 6 och 8 är minst lika vanligt förekommande när det gäller mängden kineser i grupp.
Har stött på ett par ensamresande kineser, men de har alla varit ifrån Taiwan...
Någon som gjort liknade observationer? Någon som inte håller med mig? Vad tror ni, varför reser endast kineser i grupper?
Förmodligen lättare för dem att få visum och planera resan när de är del av organiserad gruppresa, är lite enklare för oss också när vi åker till länder som kräver visum.
Plus att de förmodligen kan noll ord på t.ex. engelska och då är en reseledare bra att ha med sig.
Det är rätt jämförbart med om vi åker ut på t.ex. kinesiska eller ryska landsbygden, vi skulle också vara ganska bortkomna; exempelvis våra kreditkort och våra engelskakunskaper blir värdelösa, det är cash och teckenspråk som gäller och du har egentligen ingen aning om vad som händer runt dig. En reseledare, som kan kännas töntigt att ha om man åker t.ex. till Spanien, blir i länder som Kina och Ryssland en fördel när du inte kan språket.