Ursprungligen postat av Diaspora
Är i valet och kvalet för att ta detta vaccin. Var och varannan verkar strunta i den trots att det är stor risk för att dö vid smitta. Å andra sidan verkar det som det är ytterst få fall av smitta hos turister, läste någonstans att det bara är 2 rapporterade fall av svenskar all time. Blir ju lite naiv när man hör det och det lutar åt att jag struntar i vaccinet.
För rådfrågning.
Jag ska resa till Vietnam, Laos, Kambodja, Thailand och slutligen Indien. Totalt ca 3 månader.
Vet inte riktigt om vi ska vistas så fruktansvärt mycket på landsbygden. Visst, säkerligen små utflykter osv. men tveksamt att det blir 2 veckor i streck. Framförallt inte sova tillsammans med en grisflock.
Bör jag ta den?
Återupplivar denna tråd, ska i princip ta samma resa som Diaspora gjorde (byt dock ut indien mot Bali), bör man ta den? Kan tillägga att jag planerar att backpacka runt å leva billigt, men har inga vidare planerar på att hänga med grisar på landet direkt