2015-04-06, 19:10
Ursprungligen postat av Savoy

Jag vill inte låta negativ, för jag älskar verkligen landet och tycker det är hur avspänt som helst, men man ska inte utgå från att det är som Europa, särskilt inte nattetid.

Slutsats: TS, hitta någon som du kan resa med och när ni kommer dit kan ni åka runt med Bazbus eller vad det heter som ungdomarna åker runt med (bara hyrt bil själv).


Där håller jag med dig, TS bör resa med någon som vet hur det fungerar, i alla fall första gången.

Sydafrika är fantastiskt men det är som du säger inte Sverige. Det finns inte taxibilar överallt och man måste ha koll på vad man gör och var man befinner sig. Men ska man vara krass så gäller det t.ex. även Marseille Frankrike, där ska man inte vara packad i fel kvarter på natten

Men tumregeln är väl att man ska resa med någon som har erfarenhet eller åtminstone lyssna på vad lokalbefolkningen säger. Typ kolla med personalen på hotellet vad som gäller innan man gör något.