Ursprungligen postat av eidap
Du behover ditt pass iaf for att gora ecc

Fragan ar om du inte skulle fixa ett temporart pas pa konsulatet, saga att ditt gamla blivit stulet eller att du inte kan hitta det.
Sen far du ha med dina kvitto pa dom visa forlangningarna du har och gora din ecc. Ett temp pass valid for en resa kostar nog en 12k pesos.
Ha de som ett alternativ om du behover sjappa.
Eidap
Jag är nu en signatur ifrån att få tillbaka mitt pass! På måndag får jag det till 99%. Vilken jävla process och så mycket tid både jag och dessa "advokater" har slösat. Vilka jävla stolpskott jag har stött på under den här tiden.
Så ponera att jag står med mitt pass på måndag i immigration, mitt flyg kommer gå på onsdag/torsdag högst troligt. Då fixar jag ECC på måndag?
Sen har jag ju overstay sedan 17:e mars, kan jag bara betala den på flygplatsen eller immigration också?
Ja trots att detta folk beslagtog mitt pass när jag skulle förlänga nåste jag betala overstay -.-.
KÄFTA ALDRIG UPP ER MED IMMIGRATION/POLIS/VAKTER.
Tack så hemskt mycket för påminnelsen Peterboras(ECC), hade med all sannolikhet tappat förståndet på flygplatsen ifall de hade bustat mig.