Ursprungligen postat av paresandefot
Tja,
En fråga till er som bor permanent i filippinerna. Skulle vilja veta hur ni gjort som flyttat dit och skrivit ut er från Sverige och på så vis inte längre behöver betala skatt i Sverige?
Jag har inkomster som jag tjänar online varje månad och skulle vilja flytta till fili utan att vara skatte skyldig i Sverige för dom pengarna. Pengarna har ingen anknytning till Sverige alls. Så för att skriva ut mig från Sverige behöver jag permanent uppehålls tillstånd eller räcker det med turist visum? Bara att fylla i blanketten på skatteverket om utlands flytt?
Äger inget i Sverige så jag har ingen väsentlig anknyting till Sverige. Har varit i fili 6 gånger innan så jag är ingen nybörjare där.
Hade uppskattat hjälp från någon som har erfarenhet från detta.
Jag bara skickade en fax 2008 til skattemyndighetetn att jag var ute o reste och bor inte kvar i Sverige langre. Sen va de klart. Du behover inte ens beratta vart du befinner dig. Sa det spelar ingen roll om du e pa turistvisum el vadsom.
Va tillbaka i Swe 2010 och skulle fornya mitt pass bla, skrev aldrig in var jag bodde el i vilket land, det behover man inte. Antagligen fungerar det bra med utlandsflytt blanketten.
Eidap