2015-06-29, 22:36
Ursprungligen postat av Leke
Till att börja med kommer ni inte bli beviljade visum till Kina om ni inte kan uppvisa utresebiljett och boende. I gränskontrollen och väl inne i landet sen är det ingen som bryr sig utan då kollar de bara att ni har giltigt visum. Se därför till att boka hemresa, ansök om visum och avboka därefter hemresan när ni fått visumet beviljat.


Tack för svar!
Jag har också förstått att det skall vara problematiskt med just avsaknaden av utresa, och just därför så har vi valt att boka den första etappen via en resebyrå (Iventus) som då också fixar Visum till Ryssland och Kina. Antar att de vet vad som krävs, och det måste ju finnas mängder av människor som tar transibiriska med avsikten att ta sig vidare till andra länder via tåg. Men bra tips med Boka och sen avboka.

Vet du någonting om visum till Vietnam och Laos, där vi inte vet hur eller när vi kommer in i landet.
Är det enkelt att ansöka på plats eller vinner man på att ansöka i förhand? Vill stanna längre än 15 dagar i Vietnam, vilket är det man får automatiskt vad jag förstått.