Ursprungligen postat av Clay Allison
Jag gråter på insidan när man främst ser USA-resan som en tur till Ullared med billig shopping och wifi på bussen. Så torftigt.
Givetvis ser vi inte resan på det sättet men tyvärr är vi inte ekonomiskt oberoende som kan ta en månad i NY bara sådär. Tentor, pengar och arbete sätter tyvärr stopp för oss vanliga människor som vill göra något extra över nyår.
Då blir det ju naturligt att man vill få med mycket på kort tid, även uppleva en outlet med 220 butiker med vad som verkar vara en rejäl upplevelse. Kanske svårt att förstå.
Ursprungligen postat av Rangerbob
Nja, nu var det ju just den biten vi diskuterade. Det är väl ingen som sagt att man endast skall göra detta eller att man ser resan som en tur till Ullared?
Det finns ju så mycket att göra och se i NY att de inte skulle hinna om de hade haft 30 dagar på sig. Vill de ha tips om restauranger, ställen och att-göra har jag mängder.
Vi vill jättegärna ha tips!! Vi kommer att bo vid Lexington Ave relativt nära Central Park. Om du vet några matställen som inte kostar skjortan så hade det varit bra. Dvs där man kan köpa nån enkel lunch/middag och liknande.
Och några måsten som du har tips på? Vi vill gärna få in konst. Typ utställning/gallerier. Sedan ska vi försöka med de vanliga sevärdheterna som 9/11 memorial, Empire State Building, frihetsgudinnan (eventuellt), brooklyn bridge, Central Park och Madison Square Garden.
Om du gallrar något av det så säg gärna till. Missade säkert jättemycket så lägg gärna till om du har något speciellt. Vi ska som sagt köpa MetroCard och det borde väl ta oss runt på Manhattan ganska smidigt även om det blir en del promenader?
Taxi, kommer det vara värt det om man sätter det i perspektiv mot tunnelbanan?
Och sist men inte minst. På nyår. Vi kommer ej reservera ett bord för 5000 kronor exklusive mat. Dels för att vi är mellan 20-22 så det känns lite lillgammalt och dels för att vi helt enkelt inte hade haft råd med det i slutändan om vi vill shoppa osv också.
Så vad borde man hitta på på nyår?
Tackar så HEMSKT mycket för all info och hjälp!!