2015-12-16, 22:15
christery
Ursprungligen postat av Horknullarn
Absolut inte sämre i februari/mars och även min personliga favorit månad April med Songkran och det Thailändska nyåret.
Vädret upplever jag även som aningen bättre Mars/April (VARMT).

Turister reser året om till Thailand men mest är det givetvis över jul och nyår.
Så januari eller mars gör ingen skillnad.


April är för varmt för mig, mer än 10m från en AC så håller jag på att dö av värmeslag. Sen gillar jag faktiskt inte songkran - var kul en gång men inte om man har pass och elektronik på sig eller åker MC-taxi och dom har blött ner vägen så det blir snorhalt.

Regnperioden kan vara lite retsam, men det brukar inte regna hela dagarna i alla fall. Nån störtskur och sen är det uppehåll, fast det är ju fuktigt som fan.

Så det går att åka hela året, men man bör ha koll på om man gillar hettan eller inte. Men alla är vi ju olika - vissa personer gillar när det är riktigt varmt, jag är bara inte en av dessa.