2016-05-05, 22:48
Lindgren08
Ursprungligen postat av travellern
Under två veckor i sommar har jag planerat att tillsammans med tjejen resa runt i balkan (Kroatien/Bosnien och Montenegro).
Tanken är att flyga t/r till Dubrovnik och ha det som huvudbas och därifrån åka till Mostar bl.a i Bosnien, Kotor i Montenegro och någon ö i Kroatien... och därifrån besöka en och annan nationalpark/vattenfall och liknande.

Har någon liknande erfarenheter från att resa runt i Balkan? bekvämligheter, säkerhet, billigt/dyrt, tips på ställen runtomkring osv


Hade definitivt valt en strandstad i Montenegro som bas om du vill dra ner på budgeten. Det finns mycket intressant att se och göra med tours från t.ex. Herceg Novi/Kotor/Budva.

Men behöver du en huvudbas? Jag hade kanske åkt Sarajevo-Mostar-Dubrovnik-Kotor-Budva eller liknande och flyga hem från Dubrovnik/Budva och sedan baserat antalet dagar per stad baserat på vad jag vill göra osv. Har gjort en liknande resa (körde Sarajevo-Rom via en massa ställen på södra Balkan och Grekland)