2016-05-24, 17:58
Bairuilong
Ursprungligen postat av lifeabroad
Tack för svaret.

Jag har maximalt 3dgr i Peking, vad skulle du välja ut utav ovan sevärdigheter att göra?
Läste att det är möjligt att ta tåget till Badaling, hur långt är det till nästa sektion om man påbörjar sin vandring därifrån?

Förbjuda staden och OS-anläggningen vill jag gärna hinna med.


Badaling är nog inte optimala platsen att utgå ifrån för en hiking. Det är vanligt att man går mellan Jiankou och Mutianyu, eller mellan Jinshanling och Simatai. Som förstagångsbesökare och förmodligen inte kunnig i språket rekommenderar jag att du köper ett färdigt "paket". Det säljs på nästa alla turisthotell eller kan du boka här:
Beijing Hikers

Med bara tre dagar så är min rekommendation att en heldag blir hiking på muren, en dag tar du Himmelska fridens torg, Förbjudna staden och avslutar med OS-anläggningen. Tredje dagen tar då några marknander och området kring Houhai på kvällen.

Mvh