2016-05-26, 17:14
Herkulesbig
Ursprungligen postat av Reka
Jag skulle ha flygit. Air Asia eller Lion Air brukar vara prisvärda. Är du äventyrligt lagd kan du ta tåget. Båda alternativen går direct till Yogya.

Tar du tåget så har du tre klasser att välja mellan.
-Åka på taket
-Åka i standardvagn (ingen AC men fläkt, mindre bekväma säten, försäljare som kommer in i vagnen vid varje station)
-Åka i bisnis (AC, Inga försäljare, komfortabla säten, ungefär samma standard som i X2000 vill jag minnas)
Jag brukar åka i standard pga det är verkligen iskallt i bisnis och försäljarnas varor är mycket billigare än det som säljs på tåget.

Nu är det länge sedan jag åkt tåg där så det kan ju ha ändrats :-)


Det har ändrats en del, jag åker alltid "bussiness klass" eller bisnis. Väck är alla försäljare, i dag är det som åka flyg. Man får igenom samma procedur. :'( på gott och ont. Men klart bättre än flyga.

I dag måste du boka och sedan lösa ut biljetten, för sedan gå igenom "security" och till sist biljettkontrollanten. Så i dag är där inga försäljare mer.