Ursprungligen postat av N.Y.C Financial
Undertecknad skall till Kina inom kort. Jag har behov av både en ny mobiltelefon, samt en ny kamera. Hade tänkt köpa dem där. Hur ser prisbilden ut? Är ute efter en systemkamera. Märke spelar ingen roll, bara den håller.
Och hur lång tid tar det att sy upp en kostym?
Skall till både Shanghai och Peking, om det har någon betydelse.

Varken kameror eller mobiltelefoner är speciellt mycket billigare i Shanghai (Kina) än vad de är om du köper dem på pricerunner etc. Finns några inhemska märken på mobiltelefoner som är lite billigare, men då får du kinesisk laddare och menyer på engelska. Iofs enkelt löst med en eladapter vad gäller laddningen, men tröttsamt att inte ha svensk meny när du skall skriva sms. Min Nokia gick sönder när jag bodde i Shanghai så köpte jag en kinesisk mobil. Fungerade rätt ok, men batteritid och sånt är klart sämre än vad vi är vana vid här hemma i Europa.
Det går att sy upp en kostym på mindre än ett dygn, men vill du ha bra passform så får du räkna med 3-4 dagar och provningar däremellan. Kostnad för en kostym i Shangai om du syr upp den på tygmarknaden är ca 450-500 RMB och då skall bästa tygkvalite ingå. En damkostym kostar av någon anledning ca 100 RMB mindre.