2016-06-18, 11:52
Herr.Dekadens
Ursprungligen postat av king_ozzelott
Absolut!

Tack!, jo jag har förstått att det kan bli lite dött. Speciellt på vintern.
Ser verkligen fram emot det, men Flashbackare som man är flyttar man ensam.
Det är väldigt basala saker jag "oroar" mig för. Om jag bryter benet, behöver gå till tandläkaren osv osv...bla bla..ja du vet, vardagliga saker!

Allt annat känns bara pepp!

Brasov blir kanske hetare för inkommande turism senare när Ghumbav är klar som flygplats.
Tänkte besöka Bucharest under Juli om jag hinner med.
Hörde om Brasov som skidort. Verkar bra, synd att man inte åker skidor själv. Skulle nog slå ihjäl mig. Nä då kör vi pre-ski och inter-ski och after-ski istället

Vidare,
Bucharest ser också härligt ut! Fördelen med att bo just i Brasov förutom att jag fick ett bra jobb där är väl att jag har möjligheten att åka till Sibiu, Sighisoara, Cluj och Bucharest över helgerna =) Liksom Constanta på sommaren!

Har du varit med om några jordbävningar än då?

Hörde att i Brasov finns det inte så många pga att bergen "täcker" för även om den smyger sig på!
Vrancea verkar vara värst!

Vidare och lite oft!, vad anser ni vara en bra lön brutto i RON eller en lön ni inte skulle gå under?
Bara så jag vet om jag fick ett bra offer på mitt bord!

Tackar!

//Ozzelott


För att svara enkelt på Alla dina frågor...ta det lugnt, oroa dig inte!

Fråga inte mig om vad som är en bra lön för att överleva. Jag är förstörd av mina år med expat villkor och har löjligt höga levnadsvanor och omkostnader.
Säger Rocko att man kan leva gott på 6000 lei, så kan man säkert det. För egen del hade det inte ens täckt hyran :-)