2016-07-24, 13:39
Jag och min sambo åkte på en kontroll i Berlin förra veckan. Vi hade köpt varsin biljett som vi trodde skulle fungera (kan ingen tyska och hann heller inte läsa infon på maskinen. Den info vi fått av en random kvinna på stationen att denna biljett skulle räcka 5 hållplatser var ju helt fel).

Vi åkte fast, fick visa pass och tänkte att de skulle släppa oss efter vår story om att det är vår första gång i berlin, kan ingen tyska, fått fel info osv. icke!

Fick till slut alternativet att ge herrarna 60EURO kontant (alltså summan för en av oss) så skulle det inte bli någon bot. Min sambo hölls gisslan på stationen medans jag skulle hitta en bankomat. 3 bankomater (!!!) som var trasiga denna dagen:| .

Fick en papperslapp på plats där vi kunde fylla i bankkonto osv för att betala inom 14 dagar(allt på tyska).


Efter lite googlande så är det ganska många som låter bli att betala och inget händer. Men hittar även svar om folk som fått betala ganska dyrt i slutändan?

Lutar åt att jag struntar i boten och drar iväg ett mail och försöker förklara situationen för u-bahn OM jag skulle få någon typ av påminnelse..


Blev ett långt inlägg, men någon med liknande erfarenheter?