Ursprungligen postat av adrians
Sannolikheten för hur osant det kan vara exakt verkar sannolikt högre. Man säger samma sak i Oz, vi har en massa att akta oss för men sällan skadas någon, förutom de som hajen tar etc.
En bekant hoppade in i bilen och hittade ett ömsat ormskinn under sätet, "hade jag gjort det när den ömsade hade det gått illa" sa hon där ute på landet en timma från hjälp.
Hur ska man veta om ett småbarn är bitet och av vad, ha ständig övervakning?
Förstår dom där alla inhemska dialekter eller har ett hemligt språk för oss, det är irriterande redan här med Romer etc.
Att folk jorden runt gör reklam för sin plats är inget nytt på internet. Ett varmt bra och billigt ställe där alla kan engelska verkar toppen och svårt att hitta, när man tittar och jämför det mindre bra. I detta fall kan man jämföra med Oz eller NZ, sannolikt bättre ställen med högre standard och löner, men mindre för svenska kronor. Och har svensk kyrka samt skola, har ni?
Hade jag velat bo i ett land där alla pratar svenska, det finns sveska kyrkor, svenskt kaffe på hotellet, svenska skolor,, Ja, då hade jag nog valt att bo kvar i Sverige :sick19: