2016-09-25, 23:57
Ursprungligen postat av swedrog
Hej!

Jag funderar på att köpa lägenhet i Filippinerna, eventuellt i Cebu för att få låg månadshyra och eventuellt som investering och vill ha hjälp med regler för boende för utländska medborgare. Finns det bra information på nätet t ex?

Roger

Håller med Customizer helt och hållet. Har du inte varit här i några år och kan landet och folket väl så vänta med köp. Har själv varit/bott här de 3 senaste vintrarna men känner mig inte mogen att köpa något än. Jag hyr och tar det lugnt med större investeringar ett tag tills jag känner mig ganska säker på vad jag gör.

Ska man spekulera så är Cebu city och Manila de dyraste platserna att leva på i Phil. Kolla gärna och jämför med andra städer eller ställen. Ser man på den ekonomiska kartan så är det billigare ju längre söderut i Filippinerna man kommer.

Finns de här i tråden som jobbat hårt och lyckats så tanken är inte fel men då har de byggt hus och liknande. Har sett otaliga hus till salu för fantasisummor i centrala Visaya byggda på egna öar och i väldigt många fall har det varit tyskar som vill sälja. Det är hus som ligger avskiljt och svårt med kommunikationer och jag fattar varför de tröttnat på sin "idyll". Inte så kul att spendera 1-2 dagar på att ta sig till närmaste stad för att proviantera och för att inte tala om taskig mobiltäckning. Inte många klarar att leva så isolerat.

Här en länk till kostnadsläget som kan ge en vink om landet.
http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Philippines