2017-02-20, 21:08
Yukno
Ursprungligen postat av Smeso
Hur det är i mitten av april beror på vart i Mexiko ni tänkt åka. Värmen är inte så illa om ni håller er till de områden som är högt över havet (Mexico City, Puebla, Oaxaca), men längs kusterna kan det bli ganska varmt då.
Sedan så förmodar jag att ni tänkt åka under påskveckan, och då är det liksom trängselvarning på stränderna eftersom alla är lediga de dagarna och på de flesta stränderna ligger man som sillar.

Alltså, om ni har tänkt att titta på pyramider och konsthantverk och käka god mat så går det bra, men om ni tänkt att ligga på stranden så måste det nog vara på en all-inclusive om det inte ska bli lite trångt på stranden.


Vi tänkte playa del carmen, men känns lite dyrt med 8000 i flyg om man bara ska vara där 1 vecka. Eller är det värt ändå?