2017-05-01, 21:06
Ursprungligen postat av Herkulesbig

Som personlig guide låter bra, men skäm inte bort henne och sprid dina pengar, det för dig låta som rik tönt. Som ovan nämnde är hennes familj number one, hon kommer föredra hennes familj framför dig alltid, deras familjeband är starka. Så hon vill säkert "visa upp dig" för hennes familj, det får du räkna med bjuda hennes familj på en del saker.

Men det är normalt att den som har, bjuder på de som inte har. De är väldigt generösa själva till de som de tycker om.

Respektera henne, hon kommer göra allt för dig, se till du inte blir blåst hennes landsmän, som taxi chaffisar. Hon vill visa att hon duger som en bra fru till dig! Så hon kommer ta väl hand om dig då!..
Du kommer finna mycket värme där från dem, omtänksamma emot dig!

Ska ni ut på "guidade turer", så kanske några av henne kompisar följer med, vilket är inte konstigt alls. Hon vill visa upp dig, men också visa sin egen säkerhet. Gillar hon dig, så kommer hon fixa så ni blir ensamma också. Så boka ett hotel någonstans?

Själv varit ihop med en från filipinerna under längre tid, men gift med en indonesiska nu. Finns inga bättre tjejer, finns en del "krockar" men man lär sig good luck!



Nja, tror inte jag vill ha henne som "fru" då jag har två barn hemma och hon säger att hon två med. Ser det mer som en erfarenhet, hade aldrig kunnat lämna Sverige då jag har små barn. Men visst tycker hon är väldigt trevlig och ser bra ut. Men skulle aldrig kunna göra något jag inte menar.

Hon säger att hon bor i Manila hemma hos sin "aunt" som jag gissar är moster.

Jag är 31 och hon 24 så. Men tror de är mer vuxna i beteendet än svenskar almänt?
Ska gå igenom allt nu och se vad notan hamnar på, flyget ner och hem kostar cirka 8000 kr. Sen är det boende, mat, övrigt. Tur skattepengarna kommer lagom tills då