Ursprungligen postat av hobbykonst
Har skummat igenom tråden. Skulle vara intressant att höra om någon som varit deprimerad eller allmänt tröttnat det svenska samhället hur det lyckats för dem.
Har aldrig känt mig riktigt hemma i Sverige även om jag är född och uppvuxen här. Har alltid drömt att flytta till typ land Australien nya Zeeland Kanada möjligtvis USA ( vilket vara väldigt svårt)
Det som mest får mig att stanna är väll familjen men tror de skulle förstå och stödja mig ( de vill att jag främst ska vara lycklig)
Har varit deprimerad och självmordbenägen till och från sen barnsben. Har ett jobb här jobbar heltid. Har en del sparat och har en köpt lägenhet.
Så om jag skulle sälja den och betala av alla mina skulder skulle jag säkert ha runt 1 miljon i sparpengar.
Har sparat privat så runt 100.000 där samt att jag har även pengar i fond som sätter in 1000 kr per månad som har en bra ränta som växer( men om man tar ut pengar där inom en viss ålder så tas en avgift på 10-15 %)
Problemen är väll främst har ingen större utbildning ( enbart inom omsorg) är sjukt oteknisk har ej körkort. Är misantrop och allmänt folkskygg samt lite av ett kontroll freak som har svårt för förändringar.( möjligtvis add eller vad vet jag)
Mitt jobb nu tjänar jag runt 20 efter skatt. Försöker lära mig nu mer och mer om aktier kanske försöka få mest av inkomst där eller fonder på något sätt
Men visst kan jag tänka mig att jobba. Alltid varit en kreativ person, testa kanske inom film. Annars tänka mig simplare jobb typ plocka frukt jobba i någon butik eller ja ngt som ger en inkomst tidsvis.
Är en hårt arbetande person som är 100% lojal och arbetsdriven.
Helst skulle jag vilja bo hyfsat isolerat ngt varmt och där det är simpelt och billigt men ändå säkert att leva. Helst engelsk talande kan varken spanska eller franska ( men inget är väll omöjligt)
Drömmenvore att flytta till en bunker på en öde ö och vara helt självförsörjande. Typ få ett lass med förnödenheter 2 gånger i månaden och ha typ 10 mil till närmaste granne;P
Känner om jag stannar i Sverige så kommer jag ändå vantrivas så testar hellre ett helt nytt ställe och tar livet av mig om allt skiter sig
Tips tankar idéer förslag etc
Lever du simpelt lever du utan större problem på avkastningen du kan få idag i tex Kambodja. Kan hyra ett helt hus i utkanten av stan där jag bor med 3-4rum för strax över 1.500kr/mån eller en 1a i lokal standard för 200kr/mån (plankväggar med glipor) till 750kr/mån, betong, utan ac. Västerländsk standard på en 1a 950-1500kr/mån.
Det fina här är att spannet är så stort och man verkligen kan välja själv efter sin egna situation. Vill man knega tills man har mer pengar och bo väldigt find eller prioriterar man att kunna åka NUUUUU!!! och för att kunna det utan problem nöja sig med något enklare? Samma sak gäller mat osv. Du kan teoretiskt överleva på en tusenlapp i månaden om du hittar ett 25-50$ rum och lever på ris med omelett. Plus visa och försäkring sen då.
Inte USA eller Australien direkt men det är varm och säkert, förutom trafiken kanske.
Det du dock ska tänka på är att var du än beger dig så är du där. Man kan inte flytta från sina psykiska problem. Tvärtom så kan det vara farligt för någon som inte har huvudet helt på skaft när man kommer till länder där allt är så lätt tillgängligt och billigt. Många kommer hit till Kambodja då dom har problem för att dom trodde livet skulle vara anorlunda. Men då dom har problem med sig själva har dom svårt att skaffa riktiga vänner och leva ett normalt liv. Människorna är fattiga men inte dumma för det, dom ser väldigt snabbt om något är fel. Vännerna är andra med problem i barer och prostituerade som ofta tar droger vilket inte är vägen till lycka direkt. Många dör av sina problem.
Nu kanske det inte gäller dig direkt. Du verkar ju sansad. Sparar, har mål osv. Men ändå tänkvärt. Tanken att flytta någon annanstans och leva ett annat liv är mycket mycket enklare i tanke än att göra. Alltså inte att åka isig utan att leva ett annat liv på plats.