Ursprungligen postat av nittontretton
Hur står sig taxi priserna i Fillipinerna mot Thailand?
Hur står sig ölen mot Thailand? Tänker främst dem lokala ölen och inte import.
Maten är sämre vad jag förstått.
Kör man moped där som i Thai? ( förutom att man kör på rätta sidan:-) tänkte när man fraktar runt sig på öarna. Något speciellt som behövs för att köra ? Har kört mycket i thai och hemma i Svea.
Finns det billig streetfoad typ på öarna vid Cebu ? Jag har twinrix sprutan så borde räcka med vaccin? Hepatit a+b är jag skyddad mot.
Cebu verkar fint men även el nido är fruktansvärt intressant! Reser ensam ska väll tilläggas träffar gärna andra pratglada turister.
Importöl är inte att tänka på för de är tredubbelt dyra. Som ovanstående säger så är ölen helt ok. Tyskarna accepterar den där jag bor så då får den nog godkänt.
San Miguel heter det dominerande bryggeriet men finns några små som Asia brewery eller liknande som har helt ok öl. De flesta utan Red Horse har 5% styrka. En öl San Miguel Pilsen kostar 40-50 peso på en bar, dyrare på turisttätare ställen.
San Miguel i Filippinerna har inget med San Miguel i Spanien att göra. Det jag hört är att filipinos bara snodde namnet efter spanjorerna varit där och startat San Mig för många år sen. Någon kanske kan historien om detta?
Ja billig streetfood finns överallt men fråga runt lite för en del har bättre ordning och renlighet än andra. Lätt att bli magsjuk även om du har skydd. För ca 100 peso har du både mat och en öl om du lär dig var du ska gå.
Trafiken är säkrare än i Thai men ändå farligare än i Sverige. Moped finns inte utan det är 100 cc MC och uppåt så tro inte att det är säkert för "mopederna" går lätt i över 100 km/h. Ta det lugnt och ofta gör man det då trafiken inte tillåter högre hastighet än ca 50 km/h. lag på hjälm är det men i vissa områden används det inte som på panglao och Bohol tex, men där jag bor torskar man direkt om man inte har hjälm.