Ursprungligen postat av Jannebigplay
Håller på och tittar på Yosemite just nu och det verkar som att man måste delta i ett lotteri för att få tillstånd att vandra till Half Dome. Det är enda anledningen att jag ville till Yosemite. Är det bättre då kanske att skita i Yosemite helt och åka direkt till Las vegas från San Francisco? Då får jag ytterliggare en dag som man kan ta det lite lugnt istället för att stressa överallt.
Du kan köra motorvägen (I-5 och sedan I-15) vilket blir en helt hjärndöd resa utan intryck whatsoever vilket är 8-9 timmar. Eller så kör du över Sierra Nevada och genom Death Valley. Mycket vacker väg! Total körtid cirka 12 timmar.
Tyvärr var 120:an avstängd när vi körde vilket går igenom Yosemite men den bör öppna i slutet av juni (mycket snö i år). Enligt kännare så ska tydligen just 120 slå HWY1 så det kan ju vara värt att testa.
Om du inte vill stressa tar du in på hotell halvvägs.