Ursprungligen postat av sundown
Jag ska till Marocko (Marrakech) om någon månad och då ett av mina största intressen är fotografering så ser jag väldigt mycket fram emot att möjligheten att ta bilder på ett, för mig, nytt resmål.
Så, är det någon här som har erfarenhet av fotografering i Marocko? Jag har försökt googlea efter information och det jag har hittat känns inte så uppmuntrande. En hel del skriver att man får vara beredd att betala för sina egna bilder. Blir du "påkommen" med att ta en bild på t.ex en ormtjusare så kommer de även att kräva pengar av dig. Jag vill ju hemskt gärna ta bilder men vill samtidigt inte spendera dagarna med att hela tiden bli störd av folk som ska ha pengar.
Är det överdrivet? Eller bör man försöka ta bilderna i smyg? Något annat man bör tänka på? Finns det saker man inte får fotografera t.ex? Är det dumt att släpa med sig fotoutrustningen och kanske enbart nöja sig med kamerahuset och ett objektiv?
Är tacksam för alla tips!

Bumpar denna tråd.
Ta absolut inga foton på militär, polis eller militär- eller polisbyggnader. Jag var dum och naiv och gjorde en sån dum grej när jag var typ naiv 25 åring för rätt många år sen. Jag tror dock att det gäller även idag.
Jag satt i en buss och tog kort på en militärbyggnad. Några vakter gick in i bussen. Drog ut mig och skulle brotta ner mig på marken. Inte att rekommendera. Jag är kvinna och kände mig ganska utsatt i det läget. Jag lyckades att lugnt prata mig ur situationen och bad om ursäkt. Men ja det var ett tag sen men jag tror det gäller än idag att det inte är så lämpligt. Vet inte hur jag tänkte där. Otroligt korkat av mig

.