2017-07-26, 09:13
Amberfly
Ursprungligen postat av Adelaide
Ett av Europas minst turistattraktiva länder. Det talar lite för sig. Ser ingen anledning att åka dit om man vill ut och resa när det finns så mycket bättre resmål.


Beror väl på vad man är ute efter? Alla vill liksom inte samma sak. En del vill ha all inklusive på någon klassisk turistort vid havet, andra vill ha storstadsliv med fantastiskt nattliv osv. Andra vill åka "off the beaten track" så att säga, dit alla andra inte åker. De flesta som besöker Rumänien (eller som kan tänkas göra det), de dras ju oftast till Transylvanien. Uppenbarligen finns det något där som lockar folk.

Kollar man dessutom på turistsiffror och vilka som de är minst besökta länderna i Europa, så hamnar inte Rumänien på dessa listor. Konstigt, landet borde ju hamna där om landet är ett av Europas minst attraktiva länder.