Ursprungligen postat av D1VA
Tekniskt sett ja.
Pratiskt - nej.
Varför?
Immigration kommer redan undra vid första inresningen varför hon ska stanna 90 dagar och då kan man ljuga om roadtrip eller nåt.
De vet när du åker ut och in (stämpel in och ut om jag inte minns fel) så de kan se på pass och i sin databas när hon rest in och ut. Nu är det 4 vs 1 mån mellan varje inresa men vet hur jäkla ifrågesättande de är då de vill slå till mot folk som försöker bo i USA genom att använda ESTA. Ni kan försöka och hoppas de skiter i eller inte märker. Blir hon nekad i immigration kan det göra det svårare för henne att få ESTA nästa gång, alt att hon måste ansöka visum vid varje resa dit.
Mvh, en som höll på med massa visum tjafs i USA för ett par år sen
Japp, all sådan information finns i CBPs databas. De som rest till USA nångång sedan 2013 (om jag inte missminner mig var det då de slutade med pappersblanketten) kan kolla upp sitt i-94 online för att se sina inrese- och utresedatum.